Alman Kültürü

Alman Kültürü

Dil ve kültür arasında kuvvetli bir bağ vardır. Öğrendiğiniz veya öğrenmeyi planladığınız bir dilde ustalaşmak arzusundaysanız o dilin kültürünü de tanımak kaçınılmazdır. Alman kültürünün bazı özelliklerini ve önemli olabilecek bazı görgü kurallarını sizlerle paylaşmak istedik. Revolution dil okulunda eğitim esnasında öğrenilen dillerin kültürlerine de önem verilerek bu kültürlerin edebi, sanatsal, iş hayatı ve günlük pratikleri de uzman hocalarımız tarafından öğrencilerle paylaşılır.

Planlama kültürü: Bir çok açıdan Almanlar planlama ustaları olarak görülebilirler. Almanya’da aklınıza gelebilecek hemen her şeyin bir standartı, prosedürü ve yapılma şekli vardır. Dakik olmaya çok önem verirler ve bireylerinde belli bir günde belli bir saatte ne yapacaklarını bilmelerini ve planlamalarını beklerler. Almanlar, insanlar, yerler ve nesneler arasında çizdikleri net çizgilerin düzenli ve sistematik bir hayat sürmenin en emin yolu olarak görürler. Örneğin Almanya’da mesai saati sonrasında iş yerinde kalmanız gerekiyorsa bu gününüzü yeteri kadar iyi planlamadığınıza işaret edebilir.

Ev yaşantısı: Almanlar evleriyle gurur duyarlar ve planlama kültürünün yansımaları ev yaşantısında da görülür. Evleri her zaman temiz ve düzenlidir. Resmi bir hayat sürmeye alışmış olan Almanlar için ev yaşantısı bireyselliğin ön plana çıktığı ve samimi ilişkilerin geliştirildiği ortamlardır. Bu çerçevede Almanlar evlerine çoğu zaman sadece yakın arkadaşlarını ve akrabalarını davet ederler.

İş kültürü: Almanlar iş yapacakları kişilerle kişisel ilişkiler kurmayı veya kurmuş olmayı bir şart olarak görmezler. İş hayatında çalışacakları kişilerin eğitim geçmisine önem verirler ve çalışacakları firmanın ne kadar süredir faaliyette bulunduğuyla ilgilenirler. Almanlar otoriteye büyük saygı gösterdikleri için, iş yerlerindeki sorumlu kişilere de çok saygı gösterirler; bu çerçevede Almanlarla çalıştığınız takdirde kendinizin şirket içindeki yerinizi ve pozisyonunuzu doğru olarak aktarmak önem kazanmaktadır. Tahmin ettiğiniz üzere iş hayatında resmi dil kullanılır ve üzerinde anlaşılmış protokolleri harfiyen takip etmek kurulan ilişkinin kalıcı olması için hayatidir. Almanlarla iş yapacaksanız onların bazen pervasızca gelebilecek açık sözlülüğüne ve uzun yazılı iletişim kurmaya hazırlıklı olmalısınız.

Yemek ve içkiler: Açık olalım, Türk mutfağına alışmış birisi için Alman mutfağı biraz zayıf gelebilir. Ancak Almanlar bu konuya önem verirler ve her bölgenin kendine göre bir geleneksel yemek tanımı vardır. Alman mutfağında et yemeklerinin ve sosisli yemeklerin özel bir yeri vardır ve ; bunlar arasında özellikle Bratwurst ön plana çıkar ve ayrıca Sauerkraut (lahana turşusu) sevilen yemekler arasındadır. Küreselleşmenin de etkisiyle Almanya’da farklı mutfakları kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle Türk mutfağından, döner ve kebap çeşitleri, İtalyan pizzaları, çin mutfağı, ve Latin Amerika mutfağı Almanların günlük olarak sıkça yedikleri yemekler arasındadır. Almanya’da en çok tüketilen içki biradır ve 5000 den fazla marka mevcuttur. Her yıl ekim ayında Münihte 16 günlük bir bira festivali yapılır ve bu festival dünyaca ünlüdür (Oktoberfest).

Sanat: Alman kültürü özellikle mühendislik ve teknik konularda ayrıcalıkla bir yere sahip olmaklar beraber sanatsal ve entelektüel alanlarda da çok kuvetlidir. Almanya özellikle klasik müziğe büyük katkılar yapmıştır. Bach, Mozart, Beethoven, Brahms, Wagner, Mahler gibi Alman veya Avusturyalı ünlü besteciler günümüzde de müzikleriyle yaşamaktadırlar. Mimari geleneğin bütün tiplerini Almanya’da görmek mümkündür. Bu gelenek Roma, Gotik, klasik, Barok, Rokoko ve Rönesans mimari eserlerini de içerir. Katedraller, şatolar ve kamu binaları bu çok sayıdaki tarzın vücuda geldiği en tipik binalardır. Berlindeki Brandenburger Tor (Brandenburg kapısı) şehrin ana sembollerinden biri olup klasik Alman sanatının çok tanınmış eserlerinden biridir.

Alman Kültürü ile ilgili bazı hatırlatmalar ve tavsiyeler:

  • Almanlar için planlı ve dakik olmak çok önemlidir; iş hayatı ve özel hayat kesin çizgilerle ayrılmıştır.
  • Avrupanın bir çok yerinde olduğu gibi temel selamlaşma şekli el şıkışmaktır ve öpüşmek (erkekler arasında) rastlanmayan bir davranıştır.
  • Genel olarak, bir grupla tanışma esnasında bunu ev sahibinin yapmasını bekleyiniz.
  • Eve davet edildiyseniz yanınızda çikolata veya çiçek gibi bir hediye götürmek hoş olacaktır. Hediye götürürken kırmızı gülden (romantik ilişkiyi sembolize eder) ve karanfilden (yas tutmayı gösterir) uzak durunuz. Sarı gül veya çay gülü tercih edebileceğiniz çiçeklerdir. Hediye aldığınız takdirde onu açmanız beklenir.

Almanca

Bilgi Almak İstiyorum