İspanyol Kültürü

İSPANYA

İspanya, Avrupa’nın batısında yer alan yarım ada konumunda olan ülkedir. Her yıl düzenli olarak çeşitli festival ve gelenekler yerine getirilmektedir. Festivaller aynı zamanda dünyaca ünlü olup, başlamadan önce dünyanın dört bir yanından gelen katılımcılar eğlenceli ve güzel zaman geçirmektedir. Yapılan festivaller uzun süredir yapıldığından dolayı gelenek haline gelip düzenli olarak gerçekleştirilmiştir.

Boğa festivali; Her yıl 7-14 Temmuz arasında düzenlenir. Eskilere dayanan gelenekte insanların daha güçlü olduğunu göstermek için yaparlar. Belli bir sokaklar arasında barikatlar kurulur ve insanlar bir noktada bekler. Boğalar ahırdan serbest bırakılması ile yüzlerce metre onlardan kaçarlar, kaçamayanlar yüksek yerlere çıkarak boğalardan korunurlar.

Domates festivali; Ağustos ayının son çarşambasında domates festivali düzenlenir. İnsanlar belli bir yerde toplanarak tonlarca domatesi birbirlerine fırlatarak eğlenirler.

Öğle uykusu; Yaz aylarında öğleden sonra dükkanlarını kapatarak öğle uykusuna yatarlar.

İspanya oldukça renkli ülkelerden biridir. Kültürel özellikleri ile tüm dünya genelinde bilinen müzikleri, gelenek ve görenekleri, yeme alışkanlıkları ve etkinlikleri ile bilinirler.

Flamenko: İspanya’nın olmazsa olmaz yöresel dansıdır. Halk müziği ile çingene ezgilerinin birleşmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Rengarenk elbiseler giyilir, ayak hareketleri ile müziğe eşlik edilir.

Boğa güreşi: Roma İmparatorluğu döneminde başlayarak her yıl geleneksel olarak İspanya’da yapılmaktadır. Boğa eğlencesi olarak gelenek ve göreneklerin bir parçası kabul edilmiştir. Her yıl yüz binlerce turistin boğa güreşlerine katılması hedeflenmiştir

İspanyol yemekleri
Paella: Safranlı pilav, deniz mahsulleri, tavuk, sebze ve etli yemek türüdür.
Tortilla: Omlet türü olup patates ve yumurta karışımı ile yapılmaktadır.
Flan: Muhallebi benzer bir çeşit tatlılır.
Rioja: İspanyol kırmızı şarabıdır.
Zarzuela: Balık, midye ve karideslerden yapılan yemektir.
Tapas: Sıcak ve soğuk mezelerden yapılır.

İspanyol mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir. Keşifler ve göçlerin yapılması yemek kültürünü geliştirmiştir. Zengin mutfak yapısına sahip olan İspanyollar değişik tatlara açıktır.

İspanyolca

Bilgi Almak İstiyorum