Toefl Nedir ?

Toefl Nedir

TOEFL iBT (Test Of English as a Foreign Language - Internet Based Test), Türkiye'deki üniversitelerin hazırlık programlarından muaf olmak isteyen, lisans ve lisansüstü eğitimlerine yurt dışında devam etmeyi planlayan ya da herhangi bir iş başvurusu için İngilizce bilgi seviyesini kanıtlamak isteyen kişilerin girebilecekleri bir sınavdır.

Sınav Listening, Reading, Speaking ve Writing olmak üzere, her biri 30 puan üzerinden değerlendirilen 4 ayrı bölümden oluşmaktadır. (Toplam 120 puan)

2005 yılından itibaren uygulanmakta olan yeni jenerasyon TOEFL iBT sınavında adayın dil becerileri ayrı ayrı test edilmekle kalmayıp, adayın bu becerileri bir arada kullanabilme yeteneği de ölçülmektedir. Bu sebeple Writing ve Speaking bölümlerinde bütüncül (Integrated) soru şekillerine yer verilmektedir. Bu sorularda adaya önce belli bir konuda kısa bir okuma parçası ve yine kısa bir dinleme parçası verilip, buradan edindiği bilgiler ışığında söz konusu konu hakkındaki görüşlerini yazılı (Writing bölümünde) ve sözlü (Speaking bölümünde) ifade etmesi beklenmektedir.

Sınavın içeriği şöyledir:

BÖLÜM

SIRA SINIRI

SORULAR

GÖREVLER

Reading

60-80 dakika

36–56 soru

Akademik metinlerde 3 veya 4 parça okuma ve sorulara cevap verme.

Listening

60-90 dakika

34-51 soru

Konuşmaları, sınıf tartışmalarını ve sohbetleri dinleme, ardından soruları yanıtlama.

Ara

10 dakika

_______

_______

Speaking

20 dakika

6 görev

Bilinen bir konu ile ilgili fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşma.

Writing

50 dakika

2 görev

Okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma, yazarak bir fikri destekleme.

Girdiğiniz sınavda, Reading veya Listening bölümü puanınızda hesaplanmayan ek sorular içerebilir. Bunlar ETS'in uygulamalar arasında sınav puanlarını karşılaştırmasına veya gerçek sınav koşulları altında bu soruların nasıl işlediğini belirlemesine olanak sağlar. Reading bölümünün zamanlama talimatlarını dikkatle okuyun. Talimatlarda kaç okuma parçası alacağınız ve bu parçalarla ilgili sorulara yanıt vereceğiniz süre belirtilir. Tüm sorulara yanıt verecek süreniz olması için hızınızı doğru ayarladığınızdan emin olun.

Sınavda standart İngilizce dili (Q klavye) bilgisayar klavyesi kullanılır. Sınava girmeden önce bir Q klavyede yazma alıştırması yapmanız gerekebilir.

Toefl Kursu

Bilgi Almak İstiyorum